Popracuj nad swoją talią

Kategoria : Dieta · dodane przez 30 sie 2015

blueberriesZazwyczaj komórki tłuszczowe są przez nas postrzegane jak największy wróg. A co jeśli możemy wykorzystywać komórki tłuszczowe do pracy z nami, a nie przeciwko nam? Co jeśli możemy je wykorzystać podczas spalania tkanki tłuszczowej?

Wprowadzenie

Zazwyczaj komórki tłuszczowe są przez nas postrzegane jak największy wróg. Należy pamiętać, że kiedyś były one naszymi największymi sojusznikami! Wróćmy do dawnych czasów, gdzie doskwierał nam głód – nieustannie brakowało żywności. Ludzie żyjący w takich warunkach polegali na tłuszczu – traktując go jako główne źródło paliwa.

Ostatnio można zauważyć, że ludzie zaczynają wrogo odnosić się do tłuszczu, który kiedyś był dla nich ratunekiem. W naszej opinii, jest to zbędny składnik diety, który powoduje, że obwód naszej talii jest większy, wyglądamy starzej, mniej atrakcyjnie. Nie postrzegamy już tłuszczu jako planu awaryjnego w momencie w którym będziemy go potrzebować.

A co jeśli możemy wykorzystywać komórki tłuszczowe do pracy z nami, a nie przeciwko nam? Co jeśli możemy je wykorzystać podczas spalania tkanki tłuszczowej? To stwierdzenie brzmi jak absurd – ale nim nie jest.

Adiponektyna

Adiponektyna jest adipokiną. Adipokina to hormon uwalniany wyłącznie z twojej komórki tłuszczowej. Leptyna jest prawdopodobnie najbardziej znaną adipokiną.

Adiponektyna jest hormonem odpowiedzialnym za :
– zwiększenie wrażliwości na insulinę,
– zwiększenie spalania kalorii,
– ograniczenie apetytu,
– zwiększenie efektywności mięśni.

Czy chciałbyś dowiedzieć się trochę więcej? Optymalizacja poziomu adiponektyny jest rzeczywiście bardzo prosta. Poniżej przedstawiamy wam trzy kroki.

Przeciwutleniacze

Antyoksydanty mają potężny wpływ na adipokiny, zwłaszcza na adiponektyny. Przeciwutleniacze działają przede wszystkim na poziomie mRNA. W efekcie poprzez komórki tłuszczowe zwiększają ekspresję genów adiponektyny.

Istnieją trzy antyoksydanty, które wyróżniają się w zakresie ich zdolności do zwiększenia adiponektyny. Tak jak w przypadku wielu przeciwutleniaczy, osiągnięcie najlepszego efektu wymaga więcej, niż tylko jedzenia dużej ilości pokarmów. Powinieneś wybrać odpowiedni suplement.

– Keton malinowy
Ketony malinowe są to przeciwutleniacze, które można znaleźć w malinach. Mają one cały zakres różnych działań, które dokonują się w komórce tłuszczowej. Koreańscy badacze przeprowadzili badanie na temat skuteczności ketonu malinowego. Stwierdzili oni, że przeciwutleniacz ten zwiększa poziom adiponektyny i wpływa na jej wydzielanie.

Keton malinowy zwiększa również dostępność hormonu pobudzającego lipazę – substancji odpowiedzialnej za spalanie tkanki tłuszczowej. Może być on również wykorzystywany do produkcji energii.

– 3-glukozyd cyjanidyny
Związek ten, znany również pod nazwą : Indygo 3G, jest to antyoksydant wydzielany z jagód. Ma on szerokie zakres działań. Jego najważniejszą funkcją jest zapobieganie otyłości i nadmiernej produkcji tkanki tłuszczowej.

– Kurkumina
Napisałem artykuł na temat korzyści płynących z kurkumy. Kurkumina (składnik kurkumy) może blokować syntezę tłuszczu, jednocześnie zwiększać utlenianie tłuszczów i hamowanie wytwarzania mRNA – kluczowych enzymów, biorących udział w magazynowaniu kwasów tłuszczowych. Nie wspomniałem jednak, że kurkumina przeciwdziała stanom zapalnym, do których dochodzi w poziomie komórek tłuszczowych. Jednocześnie związek ten zwiększa produkcję adiponektyny.

Tłuszcze jednonienasycone

Powszechnie nazwane tłuszczami „zdrowego serca”, tłuszcze jednonienasycone, możemy znaleźć w :
– awokado
– oliwie z oliwek
– oliwkach
– orzechach makadami
– orzeszkach ziemnych
– oleju sezamowym
– wołowinie

Tłuszcze jednonienasycone są nie tylko dobre dla utrzymania zdrowia twojego serca, ale również dla kontrolowania wagi ciała. Badania opublikowane w Diabetes Care wykazały, że zastąpienie tłuszczów nasyconych, tłuszczami jednonienasyconymi spowodowało zwiększenie się poziomu adiponektyny na czczo.

Ponadto, zmiana diety na bogatą w tłuszcze jednonienasycone – spowodowało, że tkanka tłuszczowa uległa redystrybucji. Jest to niesamowite zjawisko biorąc pod uwagę, że ilość całkowicie spożywanie kalorii pozostało bez zmian.

Zapewnij sobie więcej ruchu!

Poziom adiponektyny w organizmie jest odwrotnie proporcjonalny do ilości tkanki tłuszczowej, którą posiadasz. Jest to klasyczny przypadek sytuacji w której bogate staje się jeszcze bardziej bogate! Im szczuplejszy jesteś, tym wyższe będzie stężenie adiponektyny. W efekcie spalisz większą ilość tkanki tłuszczowej i z powodzeniem utrzymasz smukłą sylwetkę.

Na szczęście, jeśli boisz się przybrać na wadze, możesz poświęcić swój czas na wykonanie aktywności fizycznych na zewnątrz! Ćwiczenia zwiększają poziom adiponektyny. To bardzo dobra wiadomość – im większe komórki tłuszczowe, tym większy wpływ treningu na adiponektyne. Jeśli jesteś szczupły twoje ćwiczenia w mniejszym stopniu będą stymulowały pracę tego hormonu.

Kluczem do twojego sukcesu będzie – więcej ruchu! Podczas, gdy Chris Shugart ułożyła Veloctity Diet, pierwszą rzeczą którą zrobiła w ramach opracowanego przez siebie programu był poranny spacer. Jeśli robisz to na co dzień przez 28 dni, dodaj kolejne 28 godzin i spożytkuj ten czas na ruch.

Badania ukazują, że ludzie, którzy wykonują więcej aktywności fizycznych mają większy poziom adiponektyny. Spacer – pomysł aktywności zaprezentowany przez Chris’a Shugart jest doskonała metodą na zwiększenie stężenia tego hormonu.

Szczupły przez całe życie?

Prawdę mówiąc, wskazówki, które zostały ci udostępnione powyżej są bardzo proste w zastosowaniu. Nie ma żadnego wytłumaczenia, dlaczego nie wpływamy na poziom adiponektyny. Zadbaj o trochę antyoksydantów, większą ilość ruchu, spożywanie tłuszczów jednonienasyconych. W efekcie zbudujesz szczupłą sylwetkę i będziesz na dobrej drodze do jej utrzymania!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *